Hitachi

Hitachi narzędzia > Aktualności > Produktowe > Test wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Hitachi DS14DFL i DS18DFL

Test wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Hitachi DS14DFL i DS18DFL

30 Września, 2009

Jeśli nie wykonujemy naprawdę ciężkich prac montażowych, a najczęściej skupiamy się na lekkim wierceniu i wkręcaniu, to nie musimy kupować najdroższych wkrętarek. Naszym zdaniem, w zupełności wystarczy jedna z maszyn Hitachi: albo DS14DFL, albo DS18DFL

 


Obie wkrętarki Hitachi zasilane są bateriami litowo-jonowymi, przy czym wersja słabsza ma napięcie 14,4 V, a mocniejsza


-18 V. Mają za to identyczną pojemność - 1,5 Ah. Prąd z tych ogniw napędza we wkrętarkach Hitachi silniki sprawdzonej i solidnej konstrukcji. Oba wyposażone są w dwubiegowe przekładnie (High/Low) z przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. "Czternastka" i "osiemnastka" charakteryzują się takimi samymi maksymalnymi prędkościami obrotowymi - na I biegu jest to 400 min-1, a na II -1200 min-1. Oba urządzenia wyposażone zostały w elektryczne hamulce do natychmiastowego zatrzymywania obracającego się wrzeciona.

Obroty można regulować płynnie elektronicznym włącznikiem spustowym, a ich kierunek zmieniać tradycyjnym przełącznikiem słupkowym. Do ustawiania odpowiedniego momentu wkręcania służy pokrętło z 22 położeniami i dodatkową pozycją blokującą sprzęgło do wiercenia. Japoński producent zastosował w urządzeniach DS14DFL i DS18DFL najprostszy uchwyt - jest to bezkluczykowa wersja dwuczęściowa (żeby zamontować w nim wiertło, trzeba jedną ręką chwycić pierścień blokujący, a drugą przekręcać uchwyt pierścienia dociskowego) Jego średnica jest regulowana w zakresie 0,8-10 mm. Tak skonstruowanymi maszynami zamontujemy w drewnie bez problemu wkręty 6 x 75 mm i wywiercimy w stali otwory o średnicy 12 lub 13 mm, a w drewnie - 30 lub 36 mm (odpowiednio dla 14,4 V i 18 V). Ta niewielka niedogodność w obsłudze w postaci dwuczęściowych uchwytów narzędziowych rekompensowana jest wysokiej klasy materiałami. Nie różnią się one niczym od tych, które stosuje się w modelach profesjonalnych. Jest więc solidny plastik, okładziny antypoślizgowe, wygodne przełączniki. W obudowie akumulatora jest także uchwyt na dwa najczęściej używane bity oraz hak do wieszania nieużywanego narzędzia np. na pasie roboczym. Wkrętarki Hitachi ważą niewiele ponad 1 kg (14DFL -1,6 kg, 18DFL-1,7 kg).

 

Redakcyjny test praktyczny pokazał, że różnice w prędkości wiercenia i wkręcania między obiema wersjami wkrętarek są znaczące. Na przykład montaż w sosnowej belce wkręta o średnicy 7 mm i długości 300 mm (niepełny gwint) modelowi 14-woltowemu zajął 17 s, a 18-wolto-wemu - tylko 14 s. Jeszcze większa różnica, bo aż 5 s, była podczas wiercenia wiertłem 3-ostrzowym o średnicy 32 mm. Zrobienie otworu o głębokości 72 mm zajęło maszynom 17 i 12 s.

Źródło: Gazeta Narzędziowa Maj-Czerwiec 2009, Marek Pudło 

Produkty powiązane z aktulanościami

DS14DFL

DS14DFL

WIERTARKO-WKRĘTARKA BATERYJNA "LI-ION"

DS18DFL

DS18DFL

WIERTARKO-WKRĘTARKA BATERYJNA "LI-ION"